Origins: Discovery

Ծագումը: Բացահայտում

A story of human courage and our beginnings

Մարդկային արիության և մեր ծագման պատմությունը

 

 

 

 

 

 

 

Home Site Map News Reviews Contact  
 

 

“Soykırım” projesi

Insanlığa karşi suçlarin ve Ermeni Soykırımın tanıması – ANZZKla bağlantısı

Insanlığın utancı

Soykırım – ırksal, dinsel ve ulusal herhangi bir grubun kısmen veya tamamen yok etmek maksatıyla gerçekleştirilen etki  uluslararası alanda insanlığa karşı suç olarak kabul ediliyor.

Soykırımı cezalandıran, Soykırımı engellemek ve bunun icin cezalandırmak hakkında konvensiyonu 1951 yıllında yürürlüğe girmiştir. Fakat «Soykırım» kelimesi daha öncedeki suçlar yönunde uygulanmıştır, mesela Ikinci Dunya Savaş zamanında gerçekleştirilmiş «Holokost» için.

Hristyan Soykırımı

Ermenilerin, Suryanilerin ve Yunanların Hristyan Soykırımı 1913-1925 yıllar arasında gerçekleştirilmiştir. Bu sırada 2 milyondan fazla insanlar öldürülmüştur. Bu olaylar sebebiyle mağdur olanların sayısı:

 • 1.2-1.5 milyon insanlar Ermeni Soykırım yıllarında (1915-1923) öldürülmüş. Ermeni Soykırım bu ülkeler tarafından kabul edilmiştir, Aşağıdaki 30 ülke tarafından tanınan (32) -
     
  ve bölgesel parlamentolar ;

 • 275,000 - 400,000 insanar Süryani Soykırım yıllarında (1914-1918 ve 1922-1925) öldürülmüştur, ve Suryani Soykırımı bu ülkeler tarafından kabul edilmiştir: -
  ; ve

 • 750,000 - 900,000 insanlar Yunan Soykırım yıllarında (1913-1923) öldürülmüştur. Yunan Soykırımı bu ülkeler tarafindan kabul edilmiştir -
    .

1922 İzmir Yangını (1922): Birinci Dünya Savaşı sona erdi süre sonra Yunanlılar ve Ermeniler, imha.

 

 

 

 

 

Hristyanlar Soykırımı Osmanlı Emperatorluğunun son yıllarında ve Birinci Dunya Savaşın ardından Türkiye Cumhuriyetinin kurulması zamanında gerçekleştirilmiştir.

Hristyan misyonerler (özellikle Alman Yohanes Lepsyus ve Amerikalılar Klerens Asern ve Asa Cenings), Alman subaylar, mesela Otto Liman Fon Sanders, Amerikali Henri Morgentau va Paul Volf Maternikh gibi büyükelçiler Hristyanlar Soykırımda sahit oldular ve bunu durdurmak için hiç bir şey yapmadılar.

2005 yıllındaki Almanya Parlamentosunun kararında “Almanyanın Parlamentosu Anadoluda ermenileri yok etmek için Osmanlı emperatorluğun eylemlerini ve Alman Reichin buna karşı hiç bir şey yapmamasını kınıyor” yazılmıştır. Kadınlar, çocuklar ve yaşlılar Şubat 1915'te Suriye çölüne doğru ölüm yürüyüşlerine gönderildi (Alman video ifadeleri).

Ermeni Soykirim hakkında yedi soru. Türkler buna cevap vermeye çok zorlanıyorlar.

Türkiye artık bir yuzyıldan fazla Hristyanlar Soykırımı inkar ediyor. Bu ölümlerin sebebi halkın sayısı o kadar çok oldugu için onların daha güvenli yerlere götürmek zamanında meydana gelen zorluklar oldugunu israr ederler. Ancak bu pozisyonu asagıdaki gerçekleriyle tutarlı değil:

Avrupa tarafından Ermeni Soykırımının tanıması

Türkiye komşuları tarafından Ermeni Soykırımının tanıması

Ermeni Soykırımını tanıyan cesur Türk aydınları

Soykırımının kronoloji

Hainligin yolu

Ermeni Soykırımının kanlı paranın yolu

Radikal Islam tehdidi

Türkiye tarafından yerli hristyanlarin yok edilmesi

Batı Avrupanın Soykırım ahlaki

Soykırımın Soykırım olmadığı zamanı

Türkiye Cumhuriyetini kuran Mustafa kemal Atatürk böyle bir açiklama yapmiş: “Ermenilerin katliamı ve tehciri iktidarı ele geçiren bir grub tarafından gerçekleştirilmiştir” (Eylul 1919)".

1919 yıllında «Genç türkler» ve «Ittihat ve terakinin» liderleri sultan Mehmed 6ncı askeri mahkeme tarafından mahküm edilmişler. Bu  davada eski Osmanlı liderler üç paşalar» dahil) gıyabında hapse veya idam cezasına mahküm edildiler. Ancak kararlarda Ingilizler tarafından Maltaya sürgün edilmiş 77 liderlerle alakalı hiç bir şey yokmuş. Onlardan birçoğu sürgünden dönmekten sonra Turkiye Cumhuriyetinde yuksek makamlar almişlar.

Tarih boyunca kendi topraklarından tehcir edilmesinin çok örnekler var. Mesela Rusya Emperatorlugu tarafından Müslüman Çerkezerin Kafkasyadan sürgün edilmesi, ve anyı şey yerli amerikalılara karşi ABD-de yapılmış. Bununla birlikte, imha edilen ölenler, kaybedilen mülkler ve bir yüzyılı aşkın bir süredir bu gayretli eylemleri gerçekleştirenlerin mülkleri çalınmış ve inkar etmişler, Hıristiyan Soykırımı'nı ön plana çıkarıyor.

Soykırım hakkında küresel farkındalık

ABD Holokost muzesi soykırımın erken uyarın aracı verir.

Ermeni Soykırım Müzesi ve Enstitüsü, Erivan (Ermeni Soykırım)

«Toul Sleng» soykırım muzesi Kambocya Soykırım sırasında işkence ve ölum yeri.

 

AKD

ANZZK gün biz duruyoruz ve düşünüyoruz

«ANZZK gün biz duruyoruz ve düsünüyoruz» Hıristiyan soykırım sırasında hayatını kaybeden milyonlarca masum insanlara baglı bir şiirdir...

On wind-swept hills the Turks await,
Among sweet thyme and bush ablaze,
From distant lands men know their fate,
From ships they stare to hell amaze.

They stood for right against our foes,
To fight the Turks Great Britain called,
An Empire dying, its final throes,
Killing its people, the world appalled.

Christian soldiers forced to fight,
For the Ottoman, threat to rear,
For the Pasha, using might,
Against Armenians, full of fear.

On ANZAC Day we stand and think,
Why fight here now, this blood stained cove?
Excitement gone, in a blink,
Into horror, brave men drove.

Now we read a mournful story,
Of tragedy and tales so bold,
But do we remember history,
Or only partial truth we’re told?

ANZAC soldiers, muddy trench,
Cry for our fallen; heaven sent,
The smell of dead and dying stench,
Weep also for the innocent.

You can hide it, fog of war,
Preaching murder it was not,
But it’s a truth we can’t ignore,
Christian suffering never forgot.

On ANZAC Day we stand and think,
Of sacrifice at Gallipoli,
But we fought for right, thus the link,
Blind to genocide we cannot be.

Len Wiks, Aralik 2014

Unutma beni çiçeği Ermeni Soykırımın 100 yıllın sembölü seçilmiştir. Bu çiçek Ermeni Soykırım anıt Tsitsernakaberddeki 12 taşları gösteriyor, beş yapraklar ise dunyanın beş kıtaları gösteriyor, nerde ermeniler soykırımdan sonra yaşama yeri bulmuşlar.

Haşhaş ve unutma beni çiçekler

Başkanlarin samimiyeti

Onlar manevi ulusarin liderleridir, ama onların açıklamalarına rağmen, Ermeni soykırımını resmen tanımadilar.

Birleşik Krallık

 • Davit Kameron, 15 Haziran 2015: «Insan değerlerini takdir edelim»

 • 24 Mayıs 1915 – Fransa, Ingiltere ve Rusya ortak bir açiklama yapmışlar «Insanlik ve medeniyete karşi Türkiyenin yeni suçlari göz önüne alınarak, muttefik ülkerlerin hükümetleri ilan ederler, ki Osmanlı Hükümetin tüm üyeleri bu suçlardan şahsen sorumlu olacaktır.»

Avustralya

Yeni Zelanda

Melbourne Age Su arayan "buldukları istendiğinde çocuk ruhlar" ... zavallı Ermeniler bazı "diyerek:" Bulunan "Crow işaret ikiyüzlülük onun yanıtı" "gazetesi karikatüristi Spunere John Russell Crow tasvir" Bekleyin, evlad bu konuda endişe geliyor. "Soykırım" henüz icat edilmemiştir ... "böylece onu insanlığa karşı suçlar inkar eden kişi olarak gösteriyor.

Çanakkalenin üç maymunları, Yeni Zelanda, Avustralya ve Birleşik Krallık'ın liderleridilsiz ve kör,,  Birinci Dünya Savaşı müttefikleri Kanada, Fransa ve Rusya (Avusturya ve Almanya için bile Osmanlı müttefikleri) ise kötü vahşeti (Soykırımı) tanımak cesareti gösterdiler..

Kurbanlar için Türkiye sadece fetheden ülkeleri-Yeni Zelanda, Avusralya ve Bilresik Krallık, suçluyor, çunkü, onlara göre, kendi hristyan vatandaşlara korumak için tehcir etmeye zorunda kalmişlar. («Tehcir etmek» 1,5 milyondan fazla ermeni sivil, çocuk, kadın, yaşlı ve silahsız erkeklere korkunç şekilde öldürmek, onların malları çalmak ve 2000de fazla kiliseleri yok etmek anlamına gelir).

Gerçek şudur: 1064 yılda Küçük Asyaya girmekten sonra türkler hristyanlara kendi inanç için katlediler, Yeni Zelanda Avustralya ve Birlesik Krallik ise insan hakklarını korumak yerine utanmazca Türkiyeye yatıştırıyorlar.  

Unutmayalim (Hristyanlar, Ermeniler, Suryaniler ve Rumlar soykirimi).

Gaziler için not: karikaturlerdeki Yeni Zelandali, Iniliz, Avusturali görüntuler siyasi liderlere temsil ediyorlar, onlardan çoğu insaliğa karşi bu suçu tanimişlar.

Yayincilar için not: karikaturler serbestçe kullanabilirler, fakatt  Len Uiks / Tigran Hakobyanaa kaynakçayı işaretlemek gerekmektedir. Karikatürler daha kaliteli aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz: http://originsdiscovery.com/Cartoon.JPG

Hristyan soykırım hakkında gerçekler, bunlar bazı siyasetçiler bilmek istemiyorlar

1. Türkler Türkiyede değil. Onlar 11 yuzyılda Orta Asyadan buraya gelmişler ve burda yuzyıllarca yaşayan ermenilerden ve rumlardan ve suryanilerden topraklar işgal etmişler.  

2. Yüzyıllar boyunca 'etnik temizlik' veya 'Türkleştirme', yerli Hıristiyanların kendi anavatanlarından kaybolmasıyla sonuçlandı.

Resim kredisi: @onlmaps

3. Soykırım suçu önleme ve bunun için ceza veren sözleşmenin yazarı Rafael Lempkin Ermeni Soykırımını tanımışlardir (Samimiyetin rakamı ve liderlerin samimiyeti).

4. Türk halkı Hıristiyan Soykırımı hakkında neredeyse hiçbir şey biliyorum ki Türk hükümetinin Ceza Kanunu'nun 301. Maddesi ciddi açıkça Hıristiyan Soykırım hakkında açıkça konuşan herkese cezalandırıyor. Hrant Dinki, Ragip Zaragogluyu ve Serkan Engini unutmayalim. (Türkiye Basın Özgürlüğü listesinde 180-ten 154 yerde bulunuyor)

5. ANZZK her ölen askere karşi 70-den fazla masum Hristyanlar Osmanlı Emperatörlüğünde katledilmişler ve onların malları ele geçirildi.

1915te insanlığa karşi gerçekleştirilmiş suç hakkında Fransa, Ingiltere ve Rusyanın ortak deklarasyonu.

ABD tarafından Ermeni Soykırmının tanıması ve uluslararası adalet mahkemesi, 1951 yıl

İki Soykırım Masalı: ABD'nin Hipokrizmi

8 Temmuz 2015te BM Güvenlik Konseyinde Yeni Zelanda tarafından yapılan ikiyüzlü açıklaması.

Yeni Zelanda liderlerin ahlaki

Avustralya dışişleri bakana bir mektup

Avustralya Başbakanı Malcolm Ternbilin bir mektup

Ermenistan Cumhurbaşkanı Serj Sarkisyan tarafından Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti mektubuna cevap

Avrupa Insan Haklarin mahkemesi Ermeni Soykırım hakkında duyuyor.

What is the difference between the Ottoman Empire and ISIS?

Osmanlı Emperatorluğu ISIP arasında farkı nedir. (Not: resimler sadece yetişkinler için).
(Uyarı: yetişkin resimleri)

Recommended Reading

«An Inconvenient Genocide», Cefri Robertson -  Uygunsuz soykırım» - bu kitab siyasetçiler tarafından Ermeni Soykırmını tanımak konusunda kesin huhuki nedenler ortaya çıkarıyor.

«Armenia, Australia & the Great War», Ermenistan, Avustraya ve büyük savaşı» - Vigen Babkenyan ve Piter Stenli, ANZZK'lilarin hristyanlar soykırımıyla bağlantısı

«A Shameful Act: The Armenian Genocide and the Question of Turkish Responsibility», Taner Akcam Utanç verici eylem. Ermeni Soykırımı ve Türk sorumluluk meselesi», -Ermeni Soykırım hakkında anlatan bu kitab türk-alman mükkemel bilimsel bir iştir. Taner Akçam bu videosunda Hristyanlar Soykırım hakkında konuşuyor.

«The Spirit of the Laws: The Plunder of Wealth in the Armenian Genocide», Taner Akçam  ve Ümit Kurt - eser, Ermeni mallarının Devlet tarafından çalınması üzerine tartışıyor.

«Ermeni, Asuri ve Yunan Soykırımı nedeniyle bir Türk'e utanç», Serkan Engin - Türklerin karanlık tarihinde utanç duyduğunu ve soykırımlarını inkar ettiklerini söyleyen gerçek kahramanca bir Türk şairi.

«Kanunların Ruhu: Emval-i Metruke Kanunlarında Soykırımın İzini Sürmek» Taner Akçam ve Umit Kurt tarafından yazılmış bu kitabında devlet tarafından ermenilerin malları hırsızlık yapılmasını anlatıyor.

«Çanakkale yuzyıllığın anması Ermeni Soykırımını gizlemek için utanç verici bir girişimidir» - Robert Fiks, - Bu makale The Independent tarafından yuzyıllık olayları tartışıyor.

«Ermeni Soykırım» - profesor Vergine Svazlyan, soykırımından kurtulanların nitelemesi.

«Biz Ermenistanın acıları unutmamalıyız», - Zendr Lyusi Smit, - katolik herald.

«Nehir kırmızı aktarmıs»,  belgesel

«Yuzyıllık yolu, ermeni odyseyi», - Don Anahit Makkini tarafından bir roman.

Otuz Yıllık Soykırım: Türkiye’nin, 1894–1924’te, Osmanlı İmparatorluğu’nun ve daha sonra Türkiye’nin Hıristiyan azınlıklarına karşı yaptığı dev katliamların bir tekrarı olan 1894-1924, Benny Morris ve Dror Ze'evi.

«Bugün Hıristiyanların Soykırımı Neden Gerekli?» Kaynaklar: Keşif yazarı tarafından kısa bir makalea, Len Wicks